Partnerzy akcji

 

 

Recykling Rejs na Wiśle czyli Wiślana Odyseja

#WiślanaOdyseja_Tarnobrzeg_Kazimierz Dolny

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Termin ten nie jest przypadkowy, bo wiąże się z gigantyczną katastrofą ekologiczną. Od lat dzień ten jest inspiracją do podejmowania proekologicznych działań przez dorosłych i dzieci, którym nie jest obojętny los otaczającej nas przyrody. Mamy wszak tylko jedną planetę i każdy z nas powinien się o nią troszczyć.
– Był rok 1968. Na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w okolicach Santa Barbara w Kalifornii doszło do gigantycznego wycieku ropy – przypomina Dominik Dobrowolski, ekolog, który od kilku lat organizuje akcję pod hasłem „Wiślana Odysaja”, a 22 kwietnia, w Dniu Ziemi, będzie przepływał przez podkarpacki odcinek królowej polskich rzek i pomoże sprzątać jej nabrzeże.
Podczas katastrofy ekologicznej, która miała miejsce 54 lata temu w USA, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy. Doprowadziło to do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele, wiele lat.

20 milionów ludzi upomniało się o Ziemię
– Wtedy właśnie z inicjatywy senatora Gaylorda Nelsona narodziła się idea, najpierw w USA później na poziomie ONZ, ustanowienia międzynarodowego Dnia Ziemi – informuje Dobrowolski. – Na dzień wielkiej akcji został wybrany 22 kwietnia 1970 roku. W tym dniu na ulice amerykańskich miast wyszło około 20 milionów osób, które chciały zademonstrować przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Poszczególne grupy protestowały przeciwko wyciekom ropy, trującym fabrykom, elektrowniom, śmierdzącym ściekom, zanieczyszczeniu wód, toksycznym odpadom, stosowaniu pestycydów czy wymieraniu gatunków.
Ekolog nie kryje, że mimo upływu lat, rosnącej edukacji ekologicznej, dziś, w 2022 roku, możemy protestować przeciwko tym samym problemom…
Wracając jeszcze do wydarzeń sprzed lat, 22 kwietnia 1970 roku, odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko. Działania te procentują do dziś.

Ekologiczne odyseje
W Polsce przykładem takiej inicjatywy jest projekt ekologicznych odysei. Jego pomysłodawcą jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.
Mężczyzna od trzech lat przemierza Polskę i sprząta, a także organizuje liczne spotkania z setkami wolontariuszek i wolontariuszy, którym nie jest obojętny los Ziemi.
– W roku 2020 posprzątane zostało całe polskie wybrzeże, czyli ponad 500 km. W 2021 r. można było spotkać wolontariuszy na 830 km szlaku ciągnącego się od Bieszczadów po Sudety, gdzie sprzątali oni polskie góry – mówi Dominik Dobrowolski. – W tym roku trwa kolejna, licząca aż 1200 km wyprawa. To „Wiślana Odyseja”. W ramach tegorocznej akcji, przemierzamy z ekoekipą największą polską rzekę, sprzątając jest brzegi i dopływy.

Kajak „śmieciarka” przepłynie przez Tarnobrzeg
Za uczestnikami „Wiślanej Odysei” są już trzy etapy wielkiej ekologicznej wyprawy. Czwarty rozpoczyna się właśnie w Dniu Ziemi, czyli 22 kwietnia na Podkarpaciu, a dokładniej w w Tarnobrzegu.
– To będzie wyjątkowy etap, bo popłynę swoim kajakiem „śmieciarką” z Tarnobrzega przez Sandomierz do Kazimierza Dolnego – mówi Dominik Dobrowolski. Do wyprawy każdy może się przyłączyć na wodzie i na lądzie. Czwarty etap to trasa licząca 100 km. W planie są spotkania z mieszkańcami i wspólne akcje sprzątania w Tarnobrzegu, Sandomierzu oraz Kazimierzu Dolnym.

Każdej minuty trafia do mórz 25 ton plastiku
Głównym hasłem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi jest „Mniej Plastiku”.
– Niestety, odpady plastikowe nie tylko spływają Wisłą i zanieczyszczają lasy łęgowe i ostatecznie Bałtyk, ale można je znaleźć już w postaci mikroplastiku w wodzie pitnej czy powietrzu. To problem globalny, bo każdej minuty do mórz i oceanów trafia 25 ton odpadów plastikowych. Dlatego tak ważne jest walczenie z plastikiem u źródła i redukowanie jego używania, szczególnie jednorazowych plastikowych opakowań, przedmiotów, które natychmiast po użyciu zamieniają się w odpady – uzmysławia Dominik Dobrowolski.

#WiślanaOdyseja_Tarnobrzeg_Kazimierz Dolny
#WiślanaOdyseja_Tarnobrzeg_Kazimierz Dolny
#WiślanaOdyseja_Tarnobrzeg_Kazimierz Dolny
#WiślanaOdyseja_Tarnobrzeg_Kazimierz Dolny
#WiślanaOdyseja_Tarnobrzeg_Kazimierz Dolny