Partnerzy akcji

 

 

Z Berlina do Czaplinka - czyli finał Recykling Rejs 2019

Recykling Rejs w na Drawie 2019

Dobiegła końca tegoroczna edycja akcji "Recykling Rejs 2019", projektu prowadzonego od wielu lat przez Fundację PlasticsEurope Polska wspólnie z podróżnikiem i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim.
Oficjalne zakończenie odbyło się w Czaplinku, podczas 17 dorocznej akcji sprzątania Drawy, organizowanej przez lokalne biuro turystyczne i gminę Czaplinek. Tu właśnie zostali zaproszeni jako goście specjalni - Dominik Dobrowolski i Fundacja PlasticsEurope Polska. Droga do Czaplinka wiodła przez Berlin, gdzie 6 września na wspólnym finale z niemiecką akcją Clean River Project zakończyła się czwarta akcja Recykling Rejs 2019, realizowana pod hasłem "Kierunek Berlin".
- Zaczęliśmy od ultramaratonu na Odrze w pierwszy Dzień Wiosny, później sprzątaliśmy mazurskie rzeki i jeziora, a zakończyliśmy także swoistym maratonem - prosto z Berlina, z finału akcji Clean River Project i sprzątania Sprewy pojechałem do Czaplinka na sprzątanie Drawy -mówi Dominik Dobrowolski. - Nasza kajakowa ekspedycja z Wrocławia do Berlina to dobry przykład współpracy międzynarodowej, a na trasie spotkałem wielu zapaleńców, którzy troszczą się o czystość środowiska naturalnego. W Czaplinku na sprzątaniu Drawy było ich jeszcze więce j- blisko 100 kajakarzy i kajakarek sprzątało tę przepiękną i dziką rzekę.Każda z tegorocznych akcji odbyła się w innej części Polski, a ich wspólnym celem była walka z zaśmieceniem środowiska wodnego oraz promowanie właściwego sposobu zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych. Akcjom towarzyszą spotkania i warsztaty w szkołach i ośrodkach edukacji, podczas których nie tylko dzieci i młodzież, ale wszyscy inni zainteresowani mają możliwość zapoznanie się z założeniami projektu Recykling Rejs oraz z problemem zaśmiecenia środowiska wodnego. Pod patronatem Recykling Rejs odbywają się także różne lokalne akcje sprzątania, prowadzone przez zaprzyjaźnione organizacje i naszych partnerów, jak na przykład akcje sprzątania Soły, współorganizowane przez firmę Synthos, czy sprzątanie rzeki Wkry, realizowane przez Remondis Electrorecycling.
- Temat zaśmiecenia środowiska wodnego jest coraz bardziej nagłaśniany i coraz więcej ludzi i firm angażuje się w akcje sprzątania rzek i jezior. Najważniejsze jest jednak, żeby przeciwdziałać zaśmieceniu, a więc edukować w zakresie prawidłowych postaw proekologicznych oraz w zakresie wartości odpadów jako surowców wtórnych - podkreśla Kazimierz Borkowski, Dyrektor Fundacji Plastics Europe Polska. - Potrzebne jest więc nie tylko właściwe zachowanie na łonie natury, ale także infrastruktura i odpowiedni system zagospodarowania odpadów. Dbajmy zatem o to, co my możemy zrobić jako obywatele, zabierając ze sobą swoje śmieci, jeśli nie mamy ich gdzie wyrzucić i wymagajmy od zarządców terenów zorganizowania odpowiedniej ilości pojemników na śmieci.

Recykling Rejs w na Drawie 2019
Recykling Rejs w na Drawie 2019
Recykling Rejs w na Drawie 2019
Recykling Rejs w na Drawie 2019
Recykling Rejs w na Drawie 2019